LIETUVA TURTINGA TALENTAIS, BET NE JŲ PARAMA

Apvalaus stalo diskusija: Lėšų stygius talentų ugdymui buria bendruomenes geriems darbams, ar tikrai jaunų talentų ugdymui yra būtinybė skirti paramą ir steigti fondus?

G. Kuprevičiaus muzikinio fondo „Gerasis ruonis“ atidarymo proga vykusioje apvalaus stalo diskusijoje profesoriai V. Vitaitė ir A. Vizgirda džiaugėsi, kad Lietuva turi daug talentingų vaikų ir gali jais didžiuotis, tačiau tiek kultūros, tiek jaunųjų menininkų ugdymo sistema nesutvarkyta, trūksta kultūros vartotojų sąmoningumo ir paramos.

 

Diskusijos dalyviai sveikina G. Kuprevičiaus iniciatyvą steigti fondą, V. Vitaitė: „Sveikinu, kad atsirado fondas. Fantastiška iniciatyva, būtų gerai, kad ji skatintų atsirasti naujus fondus, kurių tikrai reikia. Svarbu, kad žmonės valstybiniu mastu žiūrėtų į jų atsiradimo svarbą, fondų steigėjams būtų numatytos valstybės lengvatos, pagerbimo būdai. Skirtingose šalyse vyrauja skirtingi požiūriai, todėl atlikėjams, talento puoselėjimui, būtina dalyvauti tarptautiniuose konkursuose bei meistriškumo kursuose. Vienas atlikėjas per metus turėtų sudalyvauti 2 – 3 konkursuose, nuvykti į bent du konkursus kainuoja apie 2500 – 10 000 Lt.“.

Fondo steigėjai Gediminas ir Vilija Kuprevičiai

A. Vizgirda teigia: „Prancūzijoje kultūra yra svarbiausias prioritetas, mūsų kaimyninės šalys, Latvija ir Estija, jau susiprato, kad kultūra vastybės politikoje turi būti vienas pirmųjų prioritetų, o Lietuvoje taip nėra. Jaunųjų talentų ugdymas ir rėmimo sistema pirmiausia - valstybės reikalas. Reikia sustyguoti kultūros sistemą.“

Kaip teigia fondo steigėjas Gediminas Kuprevičius: „Idėja kurti fondą kilo, kuomet dukra Ieva sugalvojo surengti su draugais diskoteką, aš ir žmona padėjome organizuoti. Vienoje salėje susibūrėme mes, tėvai, kitoje salėje vaikams buvo suorganizuota diskoteka. Kviesti vaikai ir tėvai atvyko ne visi, kai pasiteiravome kodėl, paaiškėjo, kad neateina, nes neturi pinigų.“

G. Kuprevičių šeimą fondą steigti paskatino ir žinojimas, kad dauguma vaikų dėl lėšų stygiaus nevyksta į konkursus ar meistriškumo kursus, ar kad dėl pasenusių, nekokybiškų muzikinių instrumentų negali tobulinti savo atlikimo technikos. 

Jaunasis pianistas Ignas Maknickas

Fondo „Gerasis ruonis“ atidarymo koncerte savo atlikimu publiką sužavėjo jaunasis pianistas Ignas Maknickas, jis pristatė fondui paraišką paramai gauti. Prieš pasirodymą jaunasis talentas pasakojo, kad jų daugiavaikė šeima privalėjo įsigyti fortepijoną, už jį dar liko išsimokėti 3500 Lt., fortepijonas reiklingas meistriškumo ugdymui jo muzikuojantiems broliams, o jų yra 4, sesei ir jam.

Docentės Audronės Žigaitytės-Nekrošienės teigimu, - „Lietuvoje sukurta dešimtmečiais puoselėta muzikos mokymo sistema. Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje mokosi patys talentingiausi, šią mokyklą pasiekę iš visos Lietuvos, nes puikiai dirba regionų muzikos mokyklos, veikia nuosekli atranka. Tačiau, pernelyg sparčiai reformuodami muzikos mokymą, ar ilgai išlaikysime tai, kas geriausia? Kultūros finansavimas priklauso nuo kultūros vartotojo teikiamos vertės pačiai kultūrai, tad reikia galvoti ir apie vartotojų sąmoningumą. Finansavimo per mažai, o jaunimui būtina dalyvauti projektuose, ypač tarptautiniuose, tik pasaulinis kontekstas padeda pajausti kas esi ir ką gali, praturtėti scenine patirtimi bei žiniomis. Kiekvienas fondas – aukso kaina.“

G. Kuprevičiaus fondas „Gerasis ruonis“ yra paremtas modernia ideologija, kad ne tik fondas remia autorių ar projektą, bet suteikia įrankį ir visuomenei prisidėti. Pasak e - sprendimų eksperto Ernesto Žvaigždino, pateikusio idėją www.gerasisruonis.lt platformai: „Tam idealiausiai tiko vakaruose paplitęs „Crowdfunding“ principas. „Crowdfunding“ yra senai naudojamas žmonijoje reiškinys, bet toks, kokį suvokiame dabar, išsivystė pasaulyje per paskutiniuosius 5 metus ir tai stipriai įtakojo interneto išsivystymas. Tokių fondų autoriai investuoja į platformą, kuri leidžia kurti projektus, juos demonstruoti internete ir internetinių mokėjimų pagalba pritraukti jiems daugiau lėšų. Kadangi sistema rodo visus piniginius pokyčius, ji patampa ir skaidrumo įrankiu. Lietuvoje šiai dienai ko gero yra tik keli tokie portalai, bet tendencingai jų tikrai daugėja.“

Fondo steigėjai Gediminas ir Vilija Kuprevičiai

Fondo steigėjas G. Kuprevičius ypač akcentavo fondo „Gerasis ruonis“ skaidrumą, svetainės www.gerasisruonis.lt lankytojai gali matytyti kiek pinigų yra pervesta atlikėjui, kaip atlikėjas juos panaudojo, kokių rezultatų pasiekė dalyvaudamas remiamame projekte. Ateityje, jeigu rėmėjai neprieštaraus, viešai bus skelbiamos jų suteiktos rėmimo sumos.

Apibendrinant diskusiją, pirma - reikia sutvarkyti kultūros sistemą, tada ir fondams, kurių atsiradimas šiandien Lietuvai labai reikalingas ir naudingas, atsiras daugiau erdvės, antra - tikėtina, kad technologinės plėtros įtakoje atsiradę nauji rėmimo modeliai skatins žmonių įsitraukimą į kultūros projektų puoselėjimą, ugdys sąmoningumą ir apjungs visumenę geriems darbams.

Giedrės Lesmaitytės nuotr./ Fondo rėmėjas fotostudija „Ciklopas“